Pomáháme školám k úspěchu

Před jarními prázdninami, ve čtvrtek 29. února 2024, k nám přijeli učitelé ze škol připojených v rámci projektu Pomáháme školám k úspěchu.

Čekal je program zaměřený na dílny psaní vedený lektory z naší školy. Dílny psaní u nás ve škole probíhají už několik let ve většině tříd v rámci hodin českého jazyka. Dílna psaní je formát, který rozvíjí schopnost myslet, číst a psát v souvislostech, podporuje kritický přístup k informacím, učí žáky přijímat i dávat zpětnou vazbu, napomáhá k tomu, aby si žáci vybudovali udržitelné pracovní návyky a v neposlední řadě přirozeně vede k diskuzi nad tématy, které žáky aktuálně zajímají nebo trápí. Pomocí dílny psaní se snažíme žákům předat to, že psaní je funkčním nástrojem k učení, sebereflexi i psychohygieně, a také že psaní je mocná zbraň, kterou můžeme využívat, ale zároveň je dobré rozeznávat rysy toho, když s námi někdo pomocí textů manipuluje.

Účastníci jednodenního setkání si formát dílny psaní vyzkoušeli ve zkrácené podobě sami na sobě. Nechyběla ani fáze čtenářského křesla, ve které nám někteří odvážlivci přečetli své vlastní texty.

Po obědě učitelé debatovali nad tématy jako hodnocení v dílně psaní, zavádění dílny psaní na 1. stupni nebo tvorba minilekcí. V úplném závěru setkání pracovali účastníci s autentickými texty žáků základní školy, které si s sebou přivezli, a učili se v nich hledat příležitosti ke zdokonalování žákovské tvorby.

Atmosféra celého setkání se nesla v přátelském duchu a příště se uvidíme online, na sdílení svých pokroků z dílny psaní.

Lenka Maršálková a Sára Langerová