Tea time with Glenn

"Would you like a cup of English tea at 5 o'clock in our school garden? Would you like to have it with our native speaker and talk in English the whole time? There you go!"

Na první májový čtvrtek proběhla na zahradě naší školy kavárna pro rodiče a jejich děti s naším rodilým mluvčím AJ, Glennem Hopkinsem. Všichni účastníci (a že jich nebylo málo, viz fotky níže) mohli v typicky britské atmosféře s 'čajem o páté' poznat Glenna a neformálně si s ním pohovořit o všem možném. Pro mladší návštěvníky byly nachystány anglické hry a vzájemně se sdílely tipy, jak se ještě více obklopovat angličtinou ve svém volném čase. A konečně tu byl Jack, Glennův zlatý retrívr, který rozumí pouze anglickým pokynům, takže i s ním měli žáci možnost si angličtinu procvičit :)

A co na samotnou akci říká Glenn? Tady je odpověď: This event was taken place outside in the school garden where the children could come in a relaxed atmosphere outside of the classroom, we had refreshments with tea, coffee and biscuits. It was a pleasure for me to meet some of the parents and to be with the children outside, on this occasion I brought my dog Jack with me so the children could meet him. My dog only knows English commands so the children enjoyed speaking to him in English. It was a lovely afternoon to be outside with the children and have some English conversation with everyone who attended.