Chodíme na operu!

Sedlák kavalír / Komedianti a vzpomínka na Tita

Minulý rok jsme se s žáky rozhodli vyzkoušet operu v Moravském divadle v Olomouci a po velmi zdařilé zkušenosti pokračujeme. 14. března 2024 se zájemci z osmých a devátých tříd vydali na dvě kratší opery Sedlák kavalír a Komedianti. Představení začínalo v 19 hodin. Tentokrát jsme vyrazili v neuvěřitelném počtu dvaceti tří žáků za doprovodu dvou učitelů. Už to, že se tolik mladých lidí rozhodne vyzkoušet něco nového, a tak náročného jako je opera, je opravdu velká věc. Opera Sedlák kavalír nás zanesla na italský venkov. Hlavním tématem byla nešťastná láska. Zkoumali jsme množství emocí a symbolů, které se v opeře objevovaly. Komedianti byli úplně o něčem jiném. Moderní pojetí této opery v nás vyvolávalo několik různých pocitů. Od vážnosti po pobavení. Od zmatků po smích.

Obě opery se pro nás staly zážitkem a rozhodně to nebyla poslední návštěva!

Vzpomínka na operu Titus z minulého školního roku:

V sobotu 20. 5. 2023 jsme byli my, skupinka žáků z 8.B s panem učitelem Librou, na druhé premiéře opery Titus od W. A. Mozarta v Moravském divadle a chtěli bychom se s vámi podělit o naše dojmy z představení.

Titus je příběh, který ve dvou dějstvích zpracovává osud císaře Tita a zkázu Říma. Byla to pro nás první zkušenost s operou a všichni jsme se shodli na tom, že nás to rozhodně neodradilo, a naopak jsme byli nadšení. Výkony zpěváků byly neuvěřitelné a mají náš obrovský obdiv a respekt, protože zpívat dvě hodiny v italštině před spoustou diváků není jen tak. O to lepší bylo, když nám pan učitel zařídil možnost potkat se po skončení opery s představitelem Tita a popovídat si s ním.

Všichni jsme si celý večer moc užili a utvrdili jsme se v tom, že stojí za to zkoušet nové věci. Byl to úžasný zážitek, který si moc rádi zopakujeme.

Aneta Hrnková, Veronika Janková