Krajský přebor v šachu

10.1.2020

Krajský přebor škol v šachu byl pro Horku úspěšný

Krajský přebor škol v šachu v letošním školním roce proběhl v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci 9. ledna 2020. Pro obě naše družstva byl úspěšný.

V kategorii mladších žáků (1.–5. třída) nás reprezentovali Valentýna Sochorová, Václav Sochor, František Pospíšil a Martin Rusler. V sedmikolovém turnaji začali naši hráči dobře, pak přišlo několik slabších zápasů a propad až do druhé poloviny tabulky. Vše ale zachránilo úspěšné poslední kolo, které nás vyneslo na konečné 4. místo mezi 12 zúčastněnými školami.

3

V kategorii starších žáků (6.–9. třída) nás reprezentovala pětice Michael Černý, Karel František Černý, Martin Kůdela, Adam Jašek a Daniel Hut. Protože proti sobě nastupují čtyřčlenné školní týmy, měli jsme možnost nechat v každém kole jednoho hráče odpočívat a šetřit tak psychické síly, kterých v náročném turnaji rychle ubíhá.

Se všemi soupeři jsme odehráli velmi dobrá, nebo alespoň vyrovnaná utkání. Jediný, kdo byl výrazněji nad naše síly, byl výběr Gymnázia Olomouc-Hejčín. Konečné 3. místo v konkurenci 17 škol představuje dosud nejlepší výsledek za celou dobu, co se šachům v naší škole věnujeme. Pouze jedno místo nás dělilo od postupu do celorepublikového finále. Před námi skončila pouze gymnázia (Olomouc-Hejčín a Jeseník).

21.12.2019

V předvánočním čase uspořádal šachový oddíl ŠK ZŠ Horka nad Moravou turnaj pro žáky naší školy. Ve středu 18. prosince se odpoledne po škole sešlo 12 účastníků, na které čekal pětikolový turnaj v patnáctiminutových partiích.

Roli favorita potvrdil zkušený Michael Černý (9.B), který vyhrál všech svých pět partií a obsadil první místo. Na druhé příčce se po třech výhrách, jedné remíze a jedné prohře umístil jeho bratr Karel František Černý (6.B). Stejný bodový zisk, ale horší pomocné hodnocení měl Adam Jašek (8.B), který skončil na bronzové pozici. Nejlepší dívkou turnaje byla Kristýna Zhřívalová (8.B), která získala 2 body za dvě výhry.

Školní turnaj si vyzkoušelo také 7 hráčů, pro něž to byla první zkušenost s oficiálním šachovým zápolením s turnajovými pravidly a šachovými hodinami. Jejich odvahu je třeba ocenit.

Za organizační pomoc patří dík osmákům Danielu Hutovi a Adamu Jaškovi. Turnaj proběhl v přátelské atmosféře a každý si odnesl alespoň menší cenu. Pokud zájem o šachy a tréninkové úsilí žáků nepoleví, příští rok jej určitě zopakujeme.

21.12.2019

Ve středu 18.12. 2019 se fotbalové družstvo naš í školy zúčastnilo krajského kola Školské futsalové ligy. Turnaj se hrál v Olomouci ve sportovní hale Zory Olomouc a naše družstvo, i když podalo velmi dobrý výkon, skončilo na třetím místě. Postupně jsme porazili ZŠ Luká 14 : 1, prohráli s Rýmařovem 1 : 3 a porazili Šumperk 2 : 1. Na první místo nám díky souhře ostatních výsledků chyběl jeden gól.

Vánoční turnaj

21.12.2019

V sobotu 14.12. 2019 se konal v tělocvičně školy již XIII.ročník našeho tradičního vánočního turnaje ve futsalu. Zúčastnilo se deset týmů, pět z prvního stupně a pět z druhého stupně. Všichni zúčastnění si akci užili, v kategorii mladších zvítězil tým FC Pepsi nekopnem si před družstvem Robůtci a FK Horka. Kategorii starších vyhrál tým FC Horka/Chomáč před týmem Dráčci kolejáčci a týmem To je jedno. Celý turnaj proběhl v pěkné atmosféře a hlavně bez zranění. Věřím, že si turnaj všichni užili a každé družstvo dostalo pěknou cenu, též v každé kategorii byl oceněn nejlepší brankář a nejužitečnější hráč. Za vše patří dík pořadatelům, škole, obci, Sdružení rodičů a dalším sponzorům. Velké poděkování patři zdravotnici Laďce Šedové. Již teď se těšíme na další již čtrnáctý ročník v příštím školním roce.

Richard Pavel

Ve škole chodil Mikuláš

14.12.2019

Ve čtvrtek 5.12. přišel den, na který se těšilo mnoho deváťáků – Mikuláš. Od rána probíhalo převlékání, maskování a začerňování. Pro velký zájem byly vytvořeny tři skupiny, tedy tři Mikulášové vždy s početnou skupinou andělů i čertů. Mikulášové byli důstojní, andělé krásní a čerti – z těch šel někdy až strach. Trochu jsme měli obavy, zda se ti nejmenší nebudou moc bát. Já jsem se však spoléhal na to, že rozhodující je, jak každý působí na okolí svým jednáním. Vždyť v pohádkách jsou i hodní čerti. Rozdělili jsme jednotlivým Mikulášům třídy, které navštíví, a vyrazili jsme nejdříve do mateřské školky a pak na první stupeň. Návštěvy všech tříd proběhly v pěkné atmosféře a ke spokojenosti dětí i dospělých, o čemž svědčí krásné poděkování, které jsme dostali ze školky i od kolegyň z prvního stupně. Všechny děti dostaly též sladkost od Mikuláše a pro nás byla odměna v jejich spokojených tvářích. Díky patří všem deváťákům, kteří byli skutečně výborní.