Akce školy

Férová snídaně 2019

19.5.2019

Chcete vědět, jak jsme si již potřetí užili Férovou snídani V Horce ve škole?

Skvěle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A spolu s námi další tři stovky dětí s rodičů. Počasí nám přálo, zahrála nám kapela Horečka a dobrot bylo tolik, že se mnozí z nás dokonce přejedli.

Letos naši deváťáci a další třídy připravili opravdu lahůdky. Další lahůdky jsme dostali sponzorsky od dodavatelů do naší školní kuchyně.

Heslem letošní snídaně bylo „Podpoř svého pěstitele“. Do školní kuchyně dodává čerstvou zeleninu Mgr. petr Gola ze soukromé formy ZE ZAHRATKY. Ten nám na naši Férovou snídani doručil čerstvé saláty a ředkvičky, opravdu ostré.

Od pekárny Certas jsme dostali sponzorsky pečivo a koláče, které se samozřejmě snědly jako první a z Mezic jste mohli ochutnat kvalitní biomošty.

Letos na naši Férovou snídani dorazili se svými specialitami také seniorky z Horeckého Klubu seniorů a dobroty horeckých babiček byly opravdu delikátní.

Ale hlavně jsme letos navázali spolupráci s Férovou organizací Bwindi Coffee a na snídani vařili špičkovou kávu z Ugandy. Tato společnost spojená s Bwindi Orphans podporuje sirotky v Ugandě (platí školné, školní uniformy, jídlo a lékařskou péči). Finance na chod organizace získává formou adopcí na dálku a prodejem kávy a sušeného ovoce od Ugandských farmářů zde v Čechách. Výtěžek z prodeje míří zpět do Ugandy k těm, kteří to nejvíce potřebují. Zakladatelka organizace Kateřina Chaveau přijela na naší školu udělat přednášku o jejich organizaci a o Ugandě a přivezla nám výstavu, která byla umístěna v koridoru školy. Deváťáci vypracovali k výstavě pracovní list, který mohli jejich mladší spolužáci vyplnit a seznámit se nejen s ugandskými školáky, ale i se smyslem této odpovědné a férové organizace jakou Bwindi Orphans a Bwindi Coffee je. Naše škola cílí na témata globálního vzdělávání a Férová snídaně je jednou z akcí, kde mají šanci naši žáci přemýšlet nad tématy jako: „Odpovědná spotřeba, Fair trade potraviny, Spravedlivá mzda za práci apod.“

A ti , kteří se na Férovou snídani nestihli dostavit letos, mají šanci to zkusit zase příští rok a pro ilustraci kouknout na fotky z přípravy.

Díky moc všem žákům a učitelům, kteři se zapojili včetně našeho Ekotýmu. Díky školní kuchyni, pěstiteli Petru Golovi a pekárně Certas. A díky paní Nepožitkové a Rajdové z horeckého Klubu seniorů.

Férová snídaně 2019

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

Na férovou snídani chodíme od jejího začátku. Je příjemné se potkávat s ostatními rodiči a učiteli. Spolu s dětmi strávíme vždy odpočinkové dopoledne, kdy si poslechneme písničky a  divadlo a k tomu ochutnáme všelijaké dobroty, které nachystají hlavně děti a třeba i babičky. Letos byly výborné bramborové koblížky, mám recept a těším se, až jej vyzkouším.
Alice Háková

Zábavná prvouka z Moravské cesty

19.5.2019
Spolu z žákyněmi sedmého ročníku Hankou, Zuzkou a Radkou jsem
zpracovávala podklady k publikaci mapující obce zdejšího regionu.
Jedná se o publikaci určenou pro žáky prvního stupně, která je má seznámit s historií a zajímavostmi
regionu v němž žijí. Autoři projektu oslovili i naši školu a my jsme se rády zúčastnily. Díky vstřícnosti
obce, jsme měly k dispozici obecní kroniky.
Spolu s žákyněmi jsem je pročítala, hledaly jsme společně informace v literatuře a procházely obcí.
Mým cílem bylo nejen splnit zadané úkoly projektu, ale i ukázat žákyním se zájmem o historii jak
vypadá práce s prameny a vysvětlit jim úskalí i možnosti, které tato práce obnáší.
Myslím, že i když v Horce či okolí vyrůstají a jsou její součástí, objevily kromě množství nových
informací i malebná zákoutí obce, která dosud zůstávala jejich zraku skryta.
V neposlední řadě vnímám jako důležité, že mé mladé kolegyně oslovovaly nejstarší členy rodiny a
naslouchaly jejich vzpomínkám. To vše posiluje u nejmladších obyvatel zájem o obec, v níž žijí. A to je, troufám si říct, to nejpodstatnější.
Cituji, jak hodnotí práci Hanka: „ Poprvé jsme hledaly v kronikách. Bylo to velmi zajímavé.
Kdybych tady nebyla, nikdy bych neměla možnost se podívat do obecních kronik. Baví mě historie,
takže to pro mě bylo hodně zábavné. Byla jsem ve trojici s Ráďou Uvízlovou a se Zuzou Peškovou.
Dohromady jsme odvedly dobrou práci, ale bez pomoci paní učitelky Jany Bzdilové bychom to
nezvládly. Moc děkuji za příležitost.“
Zuzka dodává: „Já jsem hledala, proč se Horka jmenuje Horka a proč obecní znak vypadá
tak jak vypadá. Poprvé jsem viděla horeckou kroniku a listovala jsem jí. Překvapilo mě, kolik tu je a
bylo hřbitovů. Pak jsem ještě chodila po Horce s paní učitelkou.
Jana Bzdilová

Putování s bobříkem

2.5.2019

Ve středu 24. 4. 2019 se uskutečnila přírodovědná stezka „PUTOVÁNÍ S BOBŘÍKEM“. Během cesty se účastníci zastavili na 6 stanovištích. Prostřednictvím naučných her, pozorování a vlastního objevování získaly děti i jejich dospělý doprovod mnoho zajímavých a odborných informací o životě v Litovelském Pomoraví. Účastníci si vyzkoušeli, jak zpívají někteří ptáci, sledovali barvy květin, čistili rybníček od odpadků a vyzkoušeli si pohyb některých našich ryb. Své smysly si procvičili při hledání ukrytého hmyzu. Stezka začala v areálu školy ve 14:00 a poslední účastníci dorazili do cíle po 17 hodině. Velké poděkování patří všem pedagogům 1. stupně, kteří se podíleli na realizaci a zdárném průběhu celé stezky.

S.Pavlíková

Putování s bobříkem

Tradiční PUTOVÁNÍ S BOBŘÍKEM

14.4.2019

24. 4. 2019 se uskuteční tradiční oslava Dne Země. ZŠ a MŠ pořádá přírodovědnou stezku PUTOVÁNÍ S BOBŘÍKEM. Srdečně zveme všechny děti, rodiče a přátele školy.

Jarní dílny

12.4.2019

Jarní dílny ŠD s rodiči a dětmi
V úterý 9.dubna jsme ve školní družině opět uspořádaly Jarní dílny s rodinami žáků školní družiny. Letos vznikl nápad několik dílen připravit venku. A bylo to senzační! V klidu, pohodě a ve skvělé pracovně jarní atmosféře. V devíti dílnách bylo možno si vyrobit jarní dekorace a top dílnu s pletením pomlázky z 8 proutků snad nikdo neminul:)
Děkujeme všem za fajn odpoledne!
za vychovatelky Miluše Žitníková

Jarní dílny