100 let republiky

9.B zadání na 6. – 8.4.

6.4.2020

1.Ve zkráceném týdnu se zaměříme na tvou schopnost řídit si vlastní učení, na tvou zodpovědnost vybrat si předměty a činnosti, které tě nejvíce zajímají. Sám/sama nejlépe víš, co tě baví, nebo v čem by ses mohl/a zlepšovat.

Můžeš se připravovat na přijímačky, udělat si online test, přečíst dobrou knížku, udělat úžasný projekt do jakéhokoliv předmětu, zlepšovat slovní zásobu v angličtině nebo v němčině, naučit se programovací jazyk, naučit se hrát pár akordů na kytaru, vyrobit ptačí budku, udělat doma velikonoční výzdobu, napsat článek, udělat fotopříběh, nakreslit komiks, vymyslet sestavu k cvičení v domácích podmínkách atd.

Ve středu odpoledne (do 16 hod.) napiš do učebny google ČJ 9.B (téma Naše třída), na čem jsi pracoval a jak se ti dařilo. Pokud to jde, přilož i svůj produkt (text, fotku,video).

2. V učebně na Kurzu ZŠ Horka nad Moravou najdeš dotazník Zpětná vazba k výuce ČJ a Dě na dálku. Prosím o vyplnění (termín středa 8.4.2020)

Ať žije republika!

7.11.2018

Stejně jako na mnoha místech naší vlasti i u nás v obci proběhla v říjnu oslava stého výročí vzniku Československé republiky. V pátek 19.října se žáci i zaměstnanci školy převlékli do dobových kostýmů a v různých dílnách připravovali školu na oslavu, která proběhla následující den. Co přesně se v jednotlivých dílnách dělo, jste si mohli přečíst ve speciálním vydání našeho časopisu, který vznikl právě v tento den a byl pak rozdáván v sobotu.

Stejně jako v pátek i na sobotní odpolední oslavě bylo možno spatřit žáky, učitele, ale i mnohé rodiče v oblečení připomínající období první republiky. Nejslavnostnějším okamžikem byl příjezd prvního prezidenta dobovým autem a jeho proslov, který v sobě zahrnoval autentické myšlenky pocházející z projevů T.G.Masaryka z oslav desetiletého výročí ČSR – z roku 1928. I další program byl bohatý a podílely se na něm všechny věkové generace – od dětí z MŠ až po ty dříve narozené. Na pódiu se tančilo a zpívalo, ve venkovní učebně se hrálo divadlo, na zadním hřišti předvedly svá cvičení členky Klubu seniorů i cvičenky Sokola. Děti se projížděly na koni, obdivovatelé staré techniky neodolali možnosti si zblízka prohlédnout staré osobní auto – Tatru z roku 1932. Ke každé oslavě samozřejmě patří i občerstvení, v nabídce byly chlebíčky, káva, čaj, guláš, preclíky, koláčky, limonáda… Na závěr se všichni účastníci slavnostního setkání vydali průvodem s lampiony a svíčkami k obecnímu pomníku. Do kroku jim hrála kapela. Horečtí hasiči položili k pomníku obětí obou světových válek věnec a muzikanti zahráli na závěr hymnu. Celá akce se víc než vydařila, důstojně, ale zároveň vesele jsme oslavili stoleté narozeniny republiky. Určitě na oslavu budeme vzpomínat a budou nám ji připomínat nejen fotografie, ale i lípa, která byla při této příležitosti vysazena před školou.

Jana Skácelíková