100 let republiky

Ať žije republika!

7.11.2018

Stejně jako na mnoha místech naší vlasti i u nás v obci proběhla v říjnu oslava stého výročí vzniku Československé republiky. V pátek 19.října se žáci i zaměstnanci školy převlékli do dobových kostýmů a v různých dílnách připravovali školu na oslavu, která proběhla následující den. Co přesně se v jednotlivých dílnách dělo, jste si mohli přečíst ve speciálním vydání našeho časopisu, který vznikl právě v tento den a byl pak rozdáván v sobotu.

Stejně jako v pátek i na sobotní odpolední oslavě bylo možno spatřit žáky, učitele, ale i mnohé rodiče v oblečení připomínající období první republiky. Nejslavnostnějším okamžikem byl příjezd prvního prezidenta dobovým autem a jeho proslov, který v sobě zahrnoval autentické myšlenky pocházející z projevů T.G.Masaryka z oslav desetiletého výročí ČSR – z roku 1928. I další program byl bohatý a podílely se na něm všechny věkové generace – od dětí z MŠ až po ty dříve narozené. Na pódiu se tančilo a zpívalo, ve venkovní učebně se hrálo divadlo, na zadním hřišti předvedly svá cvičení členky Klubu seniorů i cvičenky Sokola. Děti se projížděly na koni, obdivovatelé staré techniky neodolali možnosti si zblízka prohlédnout staré osobní auto – Tatru z roku 1932. Ke každé oslavě samozřejmě patří i občerstvení, v nabídce byly chlebíčky, káva, čaj, guláš, preclíky, koláčky, limonáda… Na závěr se všichni účastníci slavnostního setkání vydali průvodem s lampiony a svíčkami k obecnímu pomníku. Do kroku jim hrála kapela. Horečtí hasiči položili k pomníku obětí obou světových válek věnec a muzikanti zahráli na závěr hymnu. Celá akce se víc než vydařila, důstojně, ale zároveň vesele jsme oslavili stoleté narozeniny republiky. Určitě na oslavu budeme vzpomínat a budou nám ji připomínat nejen fotografie, ale i lípa, která byla při této příležitosti vysazena před školou.

Jana Skácelíková

100 let republiky