Projekt Absolvent 2018/2019

Ročník devátých tříd se letos po pěti letech rozhodl obnovit konání absolventských prací na naší škole. Měli jsme tak možnost využít všechny naše postupně získané kompetence osvojené za docházku na základní škole.

S touto myšlenkou a nadšením jí vlastním přišla naše třídní učitelka Mgr. Bc. Marcela Otavová, ale jak jsme nápad vnímali my? Ze začátku to pro nás byla spíše komplikace. Všichni jsme se těšili na náš poslední pohodový rok, který jsme plánovali přežít bez většího úsilí. Takhle na nás dolehla ale přeci jen určitá zodpovědnost, jelikož jsme museli opět zatnout pěsti a napnout síly, abychom napsali práci, kterou ke konci budeme ještě obhajovat před spolužáky, rodiči a možná i učiteli. A to s vidinou náročných přijímacích zkoušek nebyla úplně nejpříjemnější představa.

A jak vlastně celý rok absolventský projekt probíhal? S prací jsme začali už na začátku školního roku. Nejprve jsme si vybrali vhodné téma, které nás nějakým způsobem zajímá, nebo se mu věnujeme. S tím souvisela volba a oslovení garanta, který nám byl nápomocen po celou dobu zpracovávání prací. Na samotném textu jsme začali pracovat před Vánoci, kdy jsme si vytvořili osnovu či základ, ze které ho jsme postupně vycházeli. A od této chvíle to z velké části bylo už v naší režii, i když paní učitelka Otavová ještě vyčlenila speciálně některé hodiny pro práci na projektu.

Finální částí bylo samotné představení našich prací ve formě prezentací. Ty probíhaly v rámci dvou dnů, 4. a 5. června. Nechybělo ani občerstvení, které zařídili sami žáci. I když jsem slýchala ze strany spolužáků obavy z vystupování před tak velkou skupinou lidí, nakonec všichni svou práci s velkou úlevou dotáhli do konce.

A jak tedy absolventskou práci hodnotíme zpětně po té, co máme vše za sebou? Nebudeme zastírat, byla to fuška! Ale zároveň jsme se spoustu nových věcí naučili a to, co jsme již uměli, jsme dokonale zúročili. Pravidelné psaní slohových prací pro nás bylo odrazovým můstkem pro samotné sepsání seminární části projektu, ale s citací literatury, psaním úvodu a závěru nebo tvořením titulní stránky jsme se setkali sice poprvé, ale určitě ne naposled.

Úspěšné napsání a obhájení absolventských prací tedy bereme jako definitivní úspěšné uzavření docházky na naší základní škole a se spoustou nových zkušeností se teď všichni rozlétneme do všech světových stran, abychom hledali své štěstí na středních školách po celém okrese.