Články prosinec 2012

Jiřina Bačová: Jóga vás nabije energií

Jiřina Bačová, stále usměvavá vychovatelka, kterou potkáváte obklopenou dětmi na koridoru naší školy, se věnuje józe a má i jiné koníčky, např. aerobik, který u nás na škole učí jako nepovinný předmět pro některé děti prvního stupně. Rozhodli jsme se zjistit něco o józe, která podle nás není až tak obvyklá.

Jak jste se k józe dostala?

Mé první setkání s jógou bylo v Praze na workshopu Andrejky Smékalové – Jóga pro těhotné. Přijela jsem tehdy velmi nadšená a překvapená, co všechno jóga dokáže.

Postupně jsem pak absolovovala další semináře dynamické jógy – power jógy – a k tomu i jiné pomalé formy aerobiku z oblasti Body and Mind-Body Balance, Chitoning.

Jak dlouho už ji předcvičujete?

Jógu předcvičuji od r. 2007.

K čemu jóga vlastně pomáhá?

Jóga přispívá k protažení, posílení a zeštíhlení svalů celého těla, odstaňuje svalové dysbalance – podílí se na rozvoji udržení rovnováhy, pomáhá formovat postavu, podporuje spalování tuků, nabíjí energií a celkově harmonizuje organismus.

Komu byste doporučila, aby jógu zkusil?

Každému a hlavně všem, co mají sedavé zaměstnání.

Co se Vám na józe líbí?

Jóga mě nadchla tím, že jsem cítila na sobě úžasné formování celého těla. Věnuji se různým druhům aerobiku už dlouho, ale teprve jóga výrazně změnila některé partie mé postavy. Mám ráda i protažení, které v jiných hodinách nestíhám, a přitom je tak potřebné.

Nejvíc se mi ale na józe líbí, že po každé hodině se cítím nabitá energií, a ne unavená :).

Děláte i něco jiného než aerobik a jógu?

Momentálně předcvičuji aerobik, dance aerobic, yoga+body balance, dětský aerobik.

Cvičíte jógu s dětmi v družině? Jestli ano, jak na to reagují?

Jógu s dětmi v družině necvičím (zatím). V dětském aerobiku při protažení prvky jógy používám, pro děti je to příjemné zpestření. V příštím roce se chystám v rámci dalšího vzdělávání na speciální workshop jóga pro děti, tak se pak ráda podělím o získané zkušenosti :).

Tak to my se určitě přijdeme zeptat a vám, našim čtenářům, dáme vědět:).

Martina Vachutková a Tereza Strnadlová

Scholaris- aneb. jak poznat, která škola je pro tebe

Jelikož jsem žákyní 9. třídy, je na čase abych se rozhodla kterou životní cestou budu v budoucnu pokračovat, proto by bylo dobře kdybych si zvolila tu nejlepší střední školu, která by mě dobře připravila na život a zároveň i třeba na studium na VŠ.

Nevýhoda byla spousta studentů i z jiných škol, Sš polygrafická měla celkem i velké prostory, takže byly i nepřehledné.

Výstava pro mě byla určitě přínosná a zajímavá, protože jsem navštívila spoustu stánku se školami o které bych měla zájem, žáci a profesoři mi vše dobře vysvětlili a celkově jsem byla spokojená.

Barbora Bayerová

Slovo šéfredaktora Zdravím Vás vážení,

po roku nás opět navštívila zima, pro mnohé neoblíbená. Avšak není to tak zlé. Vůně cukroví a vánoční atmosféra je fajn. V tomto čísle si můžete přečíst i básničku od Terezky Dokoupilové, která Vás na Vánoce naladí.

Náš tým usilovně pracoval, abychom Vám ještě před Vánoci dodali další číslo našeho časopisu.

Do příštího čísla pro Vás chystáme rozhovor s velice zajímavým člověkem, Rostislavem Valuškem a paní učitelkou Marcelou Valuškovou, kterou určitě všichni znáte. Její manžel je spisovatel a v současné době farář. Za dob komunismu byl disident, nebál se projevit svůj názor. Svými činy určitě přispěl k nástupu demokracie v tomto státě. Více nebudu prozrazovat…

Kateřina Šťastná

Mami, já nechci ANEB pohádka o vločce

Ahoj, jsem malá vločka a jmenuji se Spirálka. Můj příběh začal vysoko, vysoko v nebi v malém mráčku. Pak mi maminka řekla, že musím dolů, a dala mi pusu, ale já řekla: Néééééé!!!

A máma volala, že za mnou příjde. Ale prosím rychle, mami. A šla jsem. Jenom jsem vyklouzla, tak jsem začala padat, ale byla to sranda. Pak jsem přistála do sněhu a vedle mě najednou máma, ale mámu i mě a další vločky vzala holčička, která tam byla ještě s jedním klukem.

A udělali z nás sněhuláka. Byl fakt krásný.

PS: Nejezte sníh!!!

Tereza Prchalová