Mladí šachisté postoupili na Mistrovství České republiky škol ve Zlíně

Po solidním vystoupení na listopadovém okresním přeboru škol v šachu vyrazili naši žáci do Olomouce také na krajské kolo čtyřčlenných družstev. Na hráče čekalo 30. ledna 6 kol v rapid tempu (15 minut na partii pro každého hráče), hrálo se v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

V kategorii starších žáků (6.–9. ročník) poměřila naše čtveřice síly s dalšími 18 školními týmy. I přes nadějný vstup do turnaje výsledkem bylo nakonec „až“ 12. místo. Umístění tentokrát velmi poznamenaly nemoci – v posledních dnech před turnajem postupně vypadli čtyři žáci, větší prostor díky tomu dostali i původně zamýšlení náhradníci. Velké ocenění patří teprve čtvrťákovi Alanu Tomáškovi, který se nebál a doplnil soupisku starších žáků, aby bylo naše prořídlé družstvo vůbec kompletní. Statečně bojoval po boku deváťáků Martina Ruslera, Martina Šlezara a Šimona Bohunovského.

Velké naděje jsme si dělali v kategorii mladších žáků (1.–5. ročník), kde máme momentálně posledním rokem silnou šachovou „generaci“. Zde naštěstí nemoci neúřadovaly, a tak mohlo naše družstvo ve složení Václav Sochor (5.M), Jindřich Zacha (5.M), Ondřej Holub (3.M), Štěpán Mrázek (5.A) a náhradnice Gabriela Sochorová (1.M) poměřit síly v nejsilnější možné sestavě.

V této kategorii se účastnilo celkem 16 škol. Na úvodní zápasovou remízu jsme navázali dvěma suverénními výhrami 4:0. Ve čtvrtém kole nám první (těsnou a nakonec jedinou) prohru připravila ZŠ Jeseník. Poslední dvě kola byla opět vyrovnaná a obě pro nás skončila remízami. Celková bilance 2 výhry, 3 remízy a 1 prohra ale nakonec přece jen stačila k těsnému uhájení 2. místa v celkovém pořadí.

Stříbrné umístění znamená pro tento tým postup do finálového (republikového) kola Mistrovství ČR škol v šachu, do kterého postupují dvě nejlepší družstva! Jedná se o historicky nejlepší umístění našeho školního týmu v krajském přeboru a o premiérový postup na republikové finále. Nejlepším dosavadním umístěním naší školy bylo 3. místo starších žáků ve školním roce 2019/2020. V červnu poměří naše mladé šachové naděje ve Zlíně síly s nejlepšími školami z celé České republiky. Držte jim palce!

Článek o KP škol na stránkách Šachového svazu Olomouckého kraje.

Martin Malenovský