Celé Česko čte dětem

V pátek 7.6.2019 se děti z 1.A setkaly s nejstaršími žáky naší školy na společném prožitkovém čtení. Na tuto akci se obě třídy svědomitě připravovaly. Starší žáci napsali pro mladší spolužáky motivační dopis o svém vztahu ke čtení, o zálibách a koníčcích, kterým se věnují. Připravovali se v hodinách ČJ pod vedením paní učitelky Valuškové na roli tutora, která pro ně byla nová. Mladší žáci si naopak užili čtení dopisu, který byl pro některé úplně prvním psaním. Prvňáčci si z dopisu vybrali několik zajímavostí, podle kterých potom poznávali své „učitele“. Pro starší spolužáky si také připravili krátký dopis, který předali osobně.

Potom následovaly dvě hodiny společného čtení prokládaného otázkami a přemýšlením nad knihami. Vyvrcholením společné práce bylo vytvoření čtenářského stromu, kde prvňáci zachytili svůj vztah ke čtení. Závěrečná reflexe v 1.A byla plná emocí, kdy se prvňáčci otevřeli a popsali své pocity.

Cituji: “ Mně nejdřív bušilo srdíčko, protože jsem se bál, ale potom na mě byla holka moc hodná a chtěl bych, aby to pokračovalo.“ Podobných pocitů a citací jsme slyšeli mnoho. Škoda, že jsme nepořídili audio záznam. Děti byly nadšené, akce se opět vydařila.  S.Pavlíková