Férová snídaně 2019

Chcete vědět, jak jsme si již potřetí užili Férovou snídani V Horce ve škole?

Skvěle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A spolu s námi další tři stovky dětí s rodičů. Počasí nám přálo, zahrála nám kapela Horečka a dobrot bylo tolik, že se mnozí z nás dokonce přejedli.

Letos naši deváťáci a další třídy připravili opravdu lahůdky. Další lahůdky jsme dostali sponzorsky od dodavatelů do naší školní kuchyně.

Heslem letošní snídaně bylo „Podpoř svého pěstitele“. Do školní kuchyně dodává čerstvou zeleninu Mgr. petr Gola ze soukromé formy ZE ZAHRATKY. Ten nám na naši Férovou snídani doručil čerstvé saláty a ředkvičky, opravdu ostré.

Od pekárny Certas jsme dostali sponzorsky pečivo a koláče, které se samozřejmě snědly jako první a z Mezic jste mohli ochutnat kvalitní biomošty.

Letos na naši Férovou snídani dorazili se svými specialitami také seniorky z Horeckého Klubu seniorů a dobroty horeckých babiček byly opravdu delikátní.

Ale hlavně jsme letos navázali spolupráci s Férovou organizací Bwindi Coffee a na snídani vařili špičkovou kávu z Ugandy. Tato společnost spojená s Bwindi Orphans podporuje sirotky v Ugandě (platí školné, školní uniformy, jídlo a lékařskou péči). Finance na chod organizace získává formou adopcí na dálku a prodejem kávy a sušeného ovoce od Ugandských farmářů zde v Čechách. Výtěžek z prodeje míří zpět do Ugandy k těm, kteří to nejvíce potřebují. Zakladatelka organizace Kateřina Chaveau přijela na naší školu udělat přednášku o jejich organizaci a o Ugandě a přivezla nám výstavu, která byla umístěna v koridoru školy. Deváťáci vypracovali k výstavě pracovní list, který mohli jejich mladší spolužáci vyplnit a seznámit se nejen s ugandskými školáky, ale i se smyslem této odpovědné a férové organizace jakou Bwindi Orphans a Bwindi Coffee je. Naše škola cílí na témata globálního vzdělávání a Férová snídaně je jednou z akcí, kde mají šanci naši žáci přemýšlet nad tématy jako: „Odpovědná spotřeba, Fair trade potraviny, Spravedlivá mzda za práci apod.“

A ti , kteří se na Férovou snídani nestihli dostavit letos, mají šanci to zkusit zase příští rok a pro ilustraci kouknout na fotky z přípravy.

Díky moc všem žákům a učitelům, kteři se zapojili včetně našeho Ekotýmu. Díky školní kuchyni, pěstiteli Petru Golovi a pekárně Certas. A díky paní Nepožitkové a Rajdové z horeckého Klubu seniorů.

Férová snídaně 2019

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

Na férovou snídani chodíme od jejího začátku. Je příjemné se potkávat s ostatními rodiči a učiteli. Spolu s dětmi strávíme vždy odpočinkové dopoledne, kdy si poslechneme písničky a divadlo a k tomu ochutnáme všelijaké dobroty, které nachystají hlavně děti a třeba i babičky. Letos byly výborné bramborové koblížky, mám recept a těším se, až jej vyzkouším.
Alice Háková