Skutečně zdravá škola

Jsme pilotní školou programu Skutečně zdravá škola

od 11. února 2015.

Naše škola byla vybrána k pilotnímu ověření do vznikající sítě „Skutečně zdravých škol“, ve kterých se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školní kuchyně, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování.

Co Skutečně zdravé školy dělají:

• poskytují dětem pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin, které splňují přísná kritéria Skutečně zdravé školy
  • do školní kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků
  • pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu
  • organizují výlety na místní farmy
  • integrují téma STRAVA do vzdělávacího programu
  • snaží se o to, aby v jídelně Skutečně zdravé školy byl oběd radostnou společenskou událostí v příjemné atmosféře
  • mohou pořádat ve škole farmářské trhy a komunitní akltivity, nabízet lekce vaření pro žáky i rodiče a jiné aktivity

Iniciativa Skutečně zdravá škola požaduje:

• aktualizaci „spotřebního kole“ pro školní jídelny (s důrazem na zeleninu, ovoce a luštěniny)
  •  méně cukru a více ovoce
  •  vyvážení poměru živočišných a rostlinných bílkovin
  •  sjednocení kategorie mléka a mléčných výrobků (ve spotřebním koši)
  •  přednostní vaření jídel z čerstvých a lokálních surovin
  •  toleranci dětí se speciální dietou
  •  omezení školního prodeje nezdravých potravin (v naší škole prodej zrušen)
  •  založení akční skupiny odborníků

Více informací k iniciativě a projektu najdete na www.skutecnezdravaskola.cz.

Zpracovala Eva Stachová, vedoucí školní jídelny

22.1.2017

Skutečně zdravá škola – projekt, ve kterém je zapojena i naše škola má nový klip:

25.10.2016

Projekt „Skutečně zdravá škola“ na naší škola není jen na papíru.

V rámci projektového dne „Evropa nás zajímá“, který se konal na náší škole 12. 10. 2016 jsme pro žáky druhého stupně připravili dílny o Evropské unii, evropských jazycích a další. Jedna z dílen se týkala i evropské kuchyně.

Školní kuchyňka se v ten den změnila v laboratoř evropských specialit, které si žáci sami připravili a pak společně ochutnávali se svými spolužáky. Paní učitelka Valušková, která veden vaření na druhém stupni jako výběrový předmět, se ujala vedení dílny.

Vařila se jídla španělská jako např. španělská tortilla, francouzská – francouzské creepes, nebo z anglické kuchyně – hrášková kaše. Žáci měli možnost prostudovat recepty z jiných evropských zemí a zjistit třeba národní jídla našich sousedních zemí. Vše se zkrátka točilo kolem jídla a vaření v Evropě.

Projektový den se promítl i do školní jídelny, kde bylo pro žáky připraveno speciální menu:

francouzská hrášková polévka

balkánský džuveč s brambory