Charakteristika, umístění, vybavení ŠD

Školní družina je součástí ZŠ a MŠ Horka nad Moravou. Děti jsou rozděleny do sedmi oddělení, kapacita je 182 žáků 1.stupně ZŠ. V současné době pracuje v odděleních sedm vychovatelek. Místnosti školní družiny se nacházejí v suterénu pavilonu A, v pavilonu D a C.

K dispozici máme tělocvičnu, cvičnou kuchyň, počítačové učebny, keramickou dílnu, venkovní učebnu, sportovní areál. K rekreačním a pohybovým aktivitám využíváme školní zahradu, hřiště v obci, blízké okolí školy, CHKO Litovelské Pomoraví.

Všechny děti ŠD se stravují ve školní jídelně. Materiální podmínky jsou dobré, pravidelně vybavujeme školní družinu novými hračkami a pomůckami. Školní družina nabízí žákům smysluplné využívání volného času před začátkem vyučování a po jeho ukončení. Poskytuje relaxační, odpočinkové a pohybové aktivity, rozvíjí zájmy a nadání dětí, prohlubuje a rozšiřuje vědomosti žáků. Vede žáky k samostatnosti, pečlivosti, pěstování návyků sebe- obsluhy, společenského chování a soužití v kolektivu, kamarádství, podporujeme čtenářství a navazujeme spolupráci s rodiči.

Režim školní družiny navazuje na vyučování i časovou organizaci zájmových kroužků.

Součástí programové nabídky jsou zájmové kroužky ŠD – Výtvarník, Čtenář, Flétna, Keramika, Aerobic, Joga pro děti, Dílničky a program Děti na startu.

Provoz školní družiny: 6:20 – 7:50

Charakteristika dětí

Program ŠD Kamarádi je tvořen pro děti 1. – 4. ročníku. Účastní se děti zapsané k pravidelné docházce, ale i děti čekající na zájmové kroužky.

Podmínky pro vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami

Žáci se zdravotním znevýhodněním jsou zařazeni do běžné výuky s uplatněním individuálního a diferencovaného přístupu pedagogů. Vychovatelky ve školní družině spolupracují s třídními učiteli, konzultují výchovné a vzdělávací metody, využívají vhodné didaktické pomůcky. Samozřejmostí je spolupráce s rodiči.

Dle aktuálních možností, podmínek školy a odbornosti vychovatelek lze při výchovných činnostech ve školní družině rozvíjet talent mimořádně nadaných žáků. Je uplatňován individuální přístup, zadávání rozšiřujících a doplňujících úkolů v oblasti zájmové činnosti.

Ve dvou odděleních školní družiny pracují speciální pedagogové.

Personální podmínky

Vzdělávání je řízeno kvalifikovanými vychovatelkami, které absolvovaly střední nebo vysokou pedagogickou školu.

Priorita školní družiny

Utváření kamarádských vztahů

Cílené ovlivňování volného času

Využití CHKO Litovelské Pomoraví a blízkého okolí k rekreaci a pohybu

Spolupráce s rodiči

Rozvoj čtenářství

Spolupráce se školou a rodiči

Podílíme se na akcích organizovaných školou a organizujeme družinové akce pro rodiče a děti (viz školní kalendárium).

Zájmové kroužky školní družiny:

den

M. Stavarčíková

AEROBIC 2.-4.tř.

J. Skřivánková

V kroužku Keramika bude vybírán poplatek na spotřební materiál 200,-Kč /rok.

Činnost bude zahájena v týdnu od 3.10.2016.

ŠKOLNÍ DRUŽINA

Vážení rodiče,

při vyzvedávání dítěte ze ŠD zvonte na příslušné oddělení

a vyčkejte na jeho příchod!

Ranní provoz je od 6:20 hodin v ŠD III. – pavilon A.

Oddělení

2.M

Jitka Štefková

pav.C