GLOBALSTORYTELLING

GLOBALSTORYTELLING – NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ A FARÍDOVA JÍZDA RIKŠOU

V rámci férové snídaně žáci deváté třídy na první stupni uskutečnili předčítání knih Největší přání a Farídova jízda rikšou. Obě publikace vydal Člověk v tísni – vzdělávácí program Varianty v rámci projektu Svět ve výuce. Tyto publikace formou příběhu nabízí dětem pohled na témata globálního vzdělávání.

Žáci 1.-5. třídy pak nejen poslouchali vyprávění o Faridovi a v druhé knížce příběh o Modrém koníkovi, ale v rámci čtení odpovídali na dotazy jako např.: Kde je Bangladéš? Jak se tam Farídovi žije? Odkus pochází tričko, které máte na sobě? Kudy putoval modrý koník do Evropy a kolik se vejde modrých koníků do krabice?

Při hře se tak otevřela témata jako např: Zda jsme všichni stejní? Z jaké dálky se dováží zboží, které u nás kupujeme v obchodech? Jaká je spravedlivá odměna za práci? A proč vystřídal řidič rikši tolik povolání?

Děti ve třídách si malovali svého koníčka, kterého lepili na krabici a jiní zase malovali obrázek rikši a psali otevřený dopis Farídovi. Děti rovněž putovali lodí po mapě světa z Asíe až do Evropy, kam míří velká část zboží, které se v Asii vyrábí.

Ve svých dopisech Farídovi žáci psali, co je u nás jiné než v Bangladéši a taky by žáci byli rádi, kdyby Faríd za nimi přijel do školy. Ve svých dopisech mu přejí, aby se měl v Bangladéši dobře.

Za všechny jedna ukázka z dopisu žáka 4. třídy

Ahoj Faríde, my se tu máme v ČR dobře. Máme levné oblečení, pitnou vodu, levné jídlo. Naši rodiče dostávají velkou výplatu…“

Global