Rodičovská kavárna – Rizikové chování dětí na sociálních sítích

Dne 1.11. 2017 proběhla na naší škole druhá z letošních kaváren – tentokrát s tématem Rizikové chování dětí na sociálních sítích

Víte, kolik času tráví vaše děti na sociálních sítích? Kdy se ze zábavy stává závislost, a co s tím jako rodiče můžete dělat?

A jako rodiče byste měli také vědět, zda vaše dítě používá Facebook a Instagram a jaké Yutubery patří k jeho oblíbeným. A také zda vaše dítě také uveřejňuje svá videa či fotky na web, a že učení do dvanácti let probíhá u dětí nejlépe interakcí s druhými, a žádný výukový program tuto interakci s učitelem či rodičem nemůže nahradit.

O tom všem se diskutovalo na kavárně ve škole s rodiči, kteří v dnešní době mají opravdu velice těžkou pozici v tom, jak chránit své děti před škodlivými vlivy kyberprostoru a závislostí na něm.

Nebezpečí pro samotné děti spočívá i v tom, že se k médiím dostávají již jako malé děti, a komunikaci přes sociální sítě s vrstevníky berou jako samozřejmost. O to větší dopad pak má negativní hodnocení a komunikace vrstevníků na sociálních sítích pro sebevědomí každého z nich.

Navíc pravidla užívání Facebooku obsahují celou řadu problematických částí. Pro věškeré materiály, které na Facebook nahrajete udělujete Facebooku nevýhradní, přenosnou a celosvětovou licenci na použití veškerého obsahu. Jakákoliv zveřejněná data, fotka či kometář si pak žijou svým životem bez ohledu na vůli majitele obsahu a jejich stažení je velice komplikované.

Na škole v Horce mají žáci zakázáno používat během výuky telefony a nemají možnost připojení k internetu. Žáci víceméně respektují nařízení školy a telefony mají během výuky vypnuté.

A jak kontrolujete čas trávený na sociálních sítích vy rodiče? Víte, kolik času tráví vaše děti na počítači či s telefonem?

Důležité je, abychom s našimi dětmi o tom diskutovali. Nedávali počítač dětem za odměnu a přesně hlídali předem stanovený čas pro hry našich dětí na počítači. Můžeme zkusit nastavit týdení limit, aby se dítě mohlo samo rozhodnout, kdy bude hrát, a hlavně musíme limit hlídat, aby ho dítě nepřekračovalo. Každé dítě je jiné, baví ho jiné hry a chce to proto zvolit individuální přístup. Hlavní příznaky závislosti jsou, že když dítě nemá přístup ke hře, tak má špatnou náladu, nechce se s níkým bavit, přestává komunikovat s kamarády, je podrážděné, přestane ho zajímat vše kromě hry. Zkrátka jako každá jiná závislost.

U starších dětí je důležité mít přehled o tom, kdy má dítě u sebe mobilní telefon či tablet a je připojeno. Připojení na interet hradí rodiče. Měl by to být rodič, který rozhoduje, kdy bude wifi zapnutá, aby získal kontrolu nad časem, který jeho dítě tráví na internetu a sociálních sítích.

V každém případě by to rodič neměl vzdát a klidně se poradit s odborníky, pokud se mu nedaří vzniklou situaci se svým dítětem doma řešit.

- Přímo pro rodiče je pak určena online-poradna linky E-Bezpečí. www.napisnam.cz

- Pomoc online (Internet Helpine)

116 111 nebo 800 155 555 www.internethelpline.cz pomoc@linkabezpeci.cz

- Ke stažení základní příručka bezpečného používání internetu pro rodiče na www.e-bezpeci.cz